גישור משפחתי

גירושין בשיתוף פעולה

התא המשפחתי, הן המצומצם והן המורחב, הינו תא מורכב מאוד.
קשרים משפחתיים הינם קשרים שמטבעם מערבים רגשות ומחויבויות.

סכסוך בתוך המשפחה אינו מתקיים בוואקום. לסכסוך הגרעיני תמיד מתלווים רגשות קיימים, רגשות מן העבר, בני משפחה נוספים שמתערבים או עלולים להינזק מהסכסוך.

הפרמטר החשוב ביותר בפתרון הסכסוך המשפחתי הוא, המשך הקשר המשפחתי.

צדדים לסכסוך במשפחה אינם זרים. הם בני משפחה אשר מחוייבים למצוא את הדרך לפתרון סכסוכם באופן שיאפשר את המשך הקשר המשפחתי באופן מכבד וראוי.

על כן, גישור הוא הדרך הנכונה לפתרון סכסוכים בתוך המשפחה.

 מלבד לגירושין, ישנם סכסוכים משפחתיים רבים הניתנים לפתרון בגישור: סכסוכי ירושה, סכסוכי רכוש, סכסוכים במקרים של משק חקלאי משותף וסוגיית הבן הממשיך, סכסוכים בעסקים משפחתיים, סכסוכים אישיים בין הורים לילדים או בין אחים ועוד.

אחד מיתרונות הגישור הוא העברת האחריות למציאת הפתרון לצדדים עצמם. הרי, בסכסוך משפחתי אין מי שמכיר את עובדות המקרה ואת האינטראקציה המשפחתית, טוב יותר מאשר הצדדים עצמם. הצדדים הם הם שימצאו את הפתרונות הטובים והנכונים ביותר לפתרון המחלוקת באופן יצירתי, טוב יותר מכל צד שלישי זר.

אומנם, נוכח האמוציות המעורבות בתא המשפחתי, נדרשת הכוונתו ומקצועיותו של המגשר כדי להוביל את הצדדים למציאת הפתרון הנכון להם וסיום הסכסוך.

אם המטרה היא לפתור את הסכסוך ולאפשר המשך קשרים משפחתיים בריאים ומכבדים, גישור הוא הדרך הנכונה ליישוב סכסוכים בתוך המשפחה.